W 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego ukazuje się na polskim rynku wydawniczym długo wyczekiwana obszerna biografia kompozytora.
To wydarzenie ważne nie tylko dla muzykologów i historyków.

Feliks Nowowiejski ­ wybitny polski kompozytor, wirtuoz organów, dyrygent, pedagog i społecznik ­ jest postacią wyjątkowo ciekawą, nie tylko z uwagi na swoją twórczość.

Śledzimy losy kompozytora od dnia narodzin na terenie zaboru pruskiego, przez studia w Berlinie, zdobywanie doświadczenia i nagród w Europie i na świecie, pracę artystyczną i społeczną w Krakowie, aż po ostatnie lata życia w Poznaniu.
Poznajemy biografię artysty na tle burzliwych losów Polski.

Książka Iwony Fokt to wynik wieloletnich badań, poszukiwań w archiwach, podróży naukowych. Dzięki temu powstała szczegółowa, zweryfikowana źródłowo biografia. Autorka przedstawia nowe fakty z życia kompozytora, wyjaśnia nieporozumienia i koryguje błędy w dotychczasowej wiedzy o życiu i twórczości Nowowiejskiego.

Ponad trzysta stron opowieści o Feliksie Nowowiejskim ilustrują archiwalne zdjęcia, dokumenty, rękopisy, afisze i wycinki prasowe; w większości nigdzie wcześniej niepublikowane.

Publikacja współfinansowana jest ze środków
Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
oraz Miasta Poznania.

„Feliks Nowowiejski” Iwona Fokt

Wydawnictwo Akademii Muzycznej, Poznań 2017

 

Kupisz TU

Załączniki:
Pobierz plik (biografia FN spis tresci.pdf)biografia FN spis tresci.pdf338 kB

Powstanie strony dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”

imit Ministerstwo Kultury Feliks Nowowiejski2017 Miasto Poznań

Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego

© Nowowiejski.pl 2023   Polityka Prywatności
Design i wykonanie: Solmedia Poznań
tekst

Zwracamy się z apelem o zgłaszanie i przekazywanie dokumentów związanych z aktywnością artystyczną, naukową i organizacyjną Feliksa Nowowiejskiego, a pozostających w zbiorach prywatnych.

Będziemy bardzo zobowiązani za wypożyczenie dokumentów w celu ich skatalogowania oraz za wyrażenie zgody na włączenie niektórych materiałów w oryginale do zbiorów Archiwum Salonu Muzycznego.

Jeżeli będzie taka potrzeba Archiwum sporządzi kopię cyfrową dla darczyńcy.

Cenne byłyby nie tylko fotografie, korespondencja, prasa, druki ulotne, pocztówki, nagrania dźwiękowe, filmy, ale również wspomnienia, zapiski oraz inne ciekawostki. Pozyskane tą drogą dokumenty w znaczący sposób poszerzą i wzbogacą archiwalia kompozytora; będą też mogły być udostępniane w celu ich naukowego opracowania a najciekawsze z nich będą wykorzystywane w przyszłości przy organizowanych wystawach oraz wydawnictwach źródłowych.

Informacja o darczyńcach, za ich zgodą, zostanie opublikowana na stronie internetowej.

Jesteśmy przekonani, iż każda opowieść, wspomnienie, pamiątka – poszczególnych osób i rodzin pomogą przybliżyć przeszłość tak nieodległą, a ciągle tak mało znaną.

Jeżeli mają Państwo pytania lub są zainteresowani przekazaniem materiałów, prosimy o kontakt