DZIECIŃSTWO

dziecinstwoFeliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku – dzisiejszym Barczewie – na Warmii, w zaborze pruskim. Był piątym z jedenaściorga dzieci Franciszka i Katarzyny.

Dzieci dorastały w realiach zgermanizowanej Warmii, ale wychowywane były w duchu patriotyzmu, poszanowania polskiej tradycji i kultury. Ojciec, z zawodu krawiec, śpiewał w chórze kościelnym, a w swoim domu prowadził bibliotekę Towarzystwa Czytelni Ludowych. Rodzice przekazali Feliksowi zamiłowanie do pieśni, zwłaszcza kościelnych i ludowych. Atmosfera w jakiej dorastał ukształtowała światopogląd i wrażliwość artysty, co miało wpływ na całe jego życie i twórczość.

W 1887 roku, po pięciu latach nauki w miejscowej szkole elementarnej, Feliksa wysłano do szkoły muzycznej przy klasztorze jezuitów w Świętej Lipce na Mazurach. Uczył się tam śpiewu, gry na organach, skrzypcach, fortepianie, waltorni i wiolonczeli, zgłębiał tajniki harmonii.

W szkole wyróżniał się talentem i poziomem zaawansowania gry na organach. Często koncertował i improwizował podczas uroczystości kościelnych. Tradycyjne melodie i teksty pieśni, śpiewanych przez pielgrzymujących do Świętej Lipki, głęboko zapadły Nowowiejskiemu w pamięć, a nawiązania do nich odnajdujemy w jego późniejszej twórczości.

 

 

Powstanie strony dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”

nowowiejski2017

© Nowowiejski.pl 2019   Polityka Prywatności
Design i wykonanie: Solmedia Poznań