Obchody przypadających w ostatnich latach rocznic związanych z Feliksem Nowowiejskim,  zwłaszcza 70. rocznica śmierci (2016), 140. rocznica urodzin (2017) i 100. rocznica osiedlenia się w Poznaniu (2019), spowodowały wzrost zainteresowania tą twórczością, a wraz z tym pojawiły się problemy wynikające z niedostępności nawet najbardziej znanych utworów Patrona.

Sytuacja ta w ostatnich latach stopniowo się poprawia, dzięki temu, że w związku rocznicami 2016/2017 Polskie Wydawnictwo Muzyczne zapoczątkowało wieloletnie przedsięwzięcie wydawnicze, obejmujące edycję źródłowo-krytyczną dzieł autora „Roty”. Już teraz część utwory można wypożyczyć z Działu Zbiorów Nutowych PWM, a niektóre nuty dostępne są także w sprzedaży. Wydanie nut jest jednak procesem długoterminowym i kosztowym, zwłaszcza gdy wymagają rewizji komentarzy krytycznych. Dlatego, w odpowiedzi na prośby artystów Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego, prowadzące od lat w Salonie Muzycznym prace nad opracowywaniem dokumentów archiwalnych, rozpoczęło przygotowanie nowych edycji utworów z zamiarem szerokiego ich udostępnienia do celów wykonawczych, zwłaszcza na stronie internetowej poświęconej kompozytorowi.

W 2018 roku, w ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś” dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania w latach 2017-2019 i dzięki wsparciu darczyńców, opracowane zostały utwory patriotyczne wybrane z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Powstania Wielkopolskiego, m.in. Hymny patriotyczne op. 38 i Marsylianka Wielkopolska. Aktualnie, w związku z obchodzoną w tym roku 100 rocznicą przybycia Nowowiejskiego do Poznania i 90 rocznicą zamieszkania w Willi wśród róż, trwają prace nad przepisaniem utworów, które powstały w stolicy Wielkopolski (m.in. Ratusz Poznański), bądź które także były tu wykonane z okazji tak ważnych wydarzeń jak PEWUKA („Hejnał triumfalny na otwarcie”), towarzyszący jej Wszechsłowiański Zjazd Śpiewaczy (Ojczyzna. Psalm 136), czy Kongres Eucharystyczny (Hymny do Chrystusa Króla). To dobry początek, ale zakres potrzeb jest ogromny.

Prace realizowane są kolegialnie w ramach zespołu doradczego ds. komputerowych edycji utworów Feliksa Nowowiejskiego, w skład którego wchodzą osoby szczególnie zaangażowane w działania na rzecz upowszechniania i badania twórczości naszego Patrona:

Dzięki życzliwości osób zaangażowanych w propagowanie twórczości naszego Patrona w 2019 roku powstał społeczny zespół doradczy ds. komputerowych edycji utworów Feliksa Nowowiejskiego z przeznaczeniem udostępniania ich w internecie do celów wykonawczych, w składzie: prof. Hanna Kostrzewska, prof. Elżbieta Karolak, prof. UAM dr hab. Marcin Gmys, dr Iwona Fokt, dr Ilona Dulisz, dr Ewa Fabiańska-Jelińska, Aleksandra Chmielewska, Katarzyna Danel, Bogna Nowowiejska-Bielawska, Anna Miernik, Małgorzata Matuszko, Karolina Kaźmierczak i Maciej Prochaska. Skład zespołu ma otwartą formułę i kolejne osoby chętne wesprzeć te prace merytorycznie, bądź technicznie, są w tym gronie mile widziane.  

Nowe edycje nut będą udostępniane sukcesywnie, w postaci partytur. W przypadku zainteresowania wyciągami i głosami prosimy o kontakt poprzez formularz lub na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Mamy nadzieję, że te działania ułatwią wykonawcom sięganie po przepiękne utwory naszego Patrona i częste ich wykonywanie podczas koncertów i uroczystości, do czego gorąco zachęcamy.

 

utwory instrumentalne

  • fortepian solo

Preludium „Dla tych, którzy mnie kochają” (ed. Karolina Kaźmierczak)

 

utwory wokalno-instrumentalne

  • głos solo i instrument

Marsylianka Wielkopolska wersja z fortepianem (ed. Karolina Kaźmierczak)

Marsz wojenny Generała Dowbór-Muśnickiego op. 31 nr 1 (ed. Karolina Kaźmierczak)

Pod gwiazd zaklęciem op. 59 (ed. Ewa Fabiańska-Jelińska)

  • chóralne i instrument / orkiestra

 

utwory chóralne a cappella

  • chór mieszany

Marsylianka Wielkopolska op. 38 nr 8 (ed. Karolina Kaźmierczak)

Hymny patriotyczne op. 38 (ed. Karolina Kaźmierczak)

Powstanie strony dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”

imit Ministerstwo Kultury Feliks Nowowiejski2017 Miasto Poznań

Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego

© Nowowiejski.pl 2024   Polityka Prywatności
Design i wykonanie: Solmedia Poznań
tekst

Zwracamy się z apelem o zgłaszanie i przekazywanie dokumentów związanych z aktywnością artystyczną, naukową i organizacyjną Feliksa Nowowiejskiego, a pozostających w zbiorach prywatnych.

Będziemy bardzo zobowiązani za wypożyczenie dokumentów w celu ich skatalogowania oraz za wyrażenie zgody na włączenie niektórych materiałów w oryginale do zbiorów Archiwum Salonu Muzycznego.

Jeżeli będzie taka potrzeba Archiwum sporządzi kopię cyfrową dla darczyńcy.

Cenne byłyby nie tylko fotografie, korespondencja, prasa, druki ulotne, pocztówki, nagrania dźwiękowe, filmy, ale również wspomnienia, zapiski oraz inne ciekawostki. Pozyskane tą drogą dokumenty w znaczący sposób poszerzą i wzbogacą archiwalia kompozytora; będą też mogły być udostępniane w celu ich naukowego opracowania a najciekawsze z nich będą wykorzystywane w przyszłości przy organizowanych wystawach oraz wydawnictwach źródłowych.

Informacja o darczyńcach, za ich zgodą, zostanie opublikowana na stronie internetowej.

Jesteśmy przekonani, iż każda opowieść, wspomnienie, pamiątka – poszczególnych osób i rodzin pomogą przybliżyć przeszłość tak nieodległą, a ciągle tak mało znaną.

Jeżeli mają Państwo pytania lub są zainteresowani przekazaniem materiałów, prosimy o kontakt