Spis treści

DZIECIŃSTWO

dziecinstwoFeliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku – dzisiejszym Barczewie – na Warmii, w zaborze pruskim. Był piątym z jedenaściorga dzieci Franciszka i Katarzyny.

Dzieci dorastały w realiach zgermanizowanej Warmii, ale wychowywane były w duchu patriotyzmu, poszanowania polskiej tradycji i kultury. Ojciec, z zawodu krawiec, śpiewał w chórze kościelnym, a w swoim domu prowadził bibliotekę Towarzystwa Czytelni Ludowych. Rodzice przekazali Feliksowi zamiłowanie do pieśni, zwłaszcza kościelnych i ludowych. Atmosfera w jakiej dorastał ukształtowała światopogląd i wrażliwość artysty, co miało wpływ na całe jego życie i twórczość.

W 1887 roku, po pięciu latach nauki w miejscowej szkole elementarnej, Feliksa wysłano do szkoły muzycznej przy klasztorze jezuitów w Świętej Lipce na Mazurach. Uczył się tam śpiewu, gry na organach, skrzypcach, fortepianie, waltorni i wiolonczeli, zgłębiał tajniki harmonii.

W szkole wyróżniał się talentem i poziomem zaawansowania gry na organach. Często koncertował i improwizował podczas uroczystości kościelnych. Tradycyjne melodie i teksty pieśni, śpiewanych przez pielgrzymujących do Świętej Lipki, głęboko zapadły Nowowiejskiemu w pamięć, a nawiązania do nich odnajdujemy w jego późniejszej twórczości.

 

 

Powstanie strony dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”

imit Ministerstwo Kultury Feliks Nowowiejski2017 Miasto Poznań

Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego

© Nowowiejski.pl 2024   Polityka Prywatności
Design i wykonanie: Solmedia Poznań
tekst

Zwracamy się z apelem o zgłaszanie i przekazywanie dokumentów związanych z aktywnością artystyczną, naukową i organizacyjną Feliksa Nowowiejskiego, a pozostających w zbiorach prywatnych.

Będziemy bardzo zobowiązani za wypożyczenie dokumentów w celu ich skatalogowania oraz za wyrażenie zgody na włączenie niektórych materiałów w oryginale do zbiorów Archiwum Salonu Muzycznego.

Jeżeli będzie taka potrzeba Archiwum sporządzi kopię cyfrową dla darczyńcy.

Cenne byłyby nie tylko fotografie, korespondencja, prasa, druki ulotne, pocztówki, nagrania dźwiękowe, filmy, ale również wspomnienia, zapiski oraz inne ciekawostki. Pozyskane tą drogą dokumenty w znaczący sposób poszerzą i wzbogacą archiwalia kompozytora; będą też mogły być udostępniane w celu ich naukowego opracowania a najciekawsze z nich będą wykorzystywane w przyszłości przy organizowanych wystawach oraz wydawnictwach źródłowych.

Informacja o darczyńcach, za ich zgodą, zostanie opublikowana na stronie internetowej.

Jesteśmy przekonani, iż każda opowieść, wspomnienie, pamiątka – poszczególnych osób i rodzin pomogą przybliżyć przeszłość tak nieodległą, a ciągle tak mało znaną.

Jeżeli mają Państwo pytania lub są zainteresowani przekazaniem materiałów, prosimy o kontakt