W ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”, dofinansowanego przez Miasto Poznań w latach 2017-2019, w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego prowadzony jest program trzech rocznych rezydencji kompozytorskich:

 • 2017 – Ewa Fabiańska-Jelińska
 • 2018 – Aleksandra Chmielewska
 • 2019 – Katarzyna Danel

Ewa Fabiańska-Jelińska (www.jelinska.com)

Ta znakomita poznańska kompozytorka była rezydentką pilotażowej edycji programu. Opracowała aranżacje wybranych utworów Feliksa Nowowiejskiego na kwartet puzonowy. Ich prawykonanie odbyło się w Salonie Muzycznym 13 grudnia z udziałem poznańskiego zespołu TrombQuartet (www.trombquartet.com/pl) w składzie: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor i Tomasz Kaczor. Muzycy wielokrotnie wykonali te aranżacje podczas koncertów Zespołu w różnych miejscowościach Polski, dokonali także nagrań w celu udostepnienia ich w internecie wraz
z materiałem nutowym.

Ewa Fabiańska-Jelińska, aranżacje 2017 – nuty do pobrania 

 

Ewa Fabiańska-Jelińska, aranżacje 2017 – pliki do odsłuchu

  • Legenda Bałtyku – fragmenty Uwertury

  • Missa pro pace – Sanctus

  • Borowiak

  • Krakowiak

  • Mazurek

  • Menuet

  • Walc

 

Aleksandra Chmielewska (www.aleksandrachmielewska.pl)

Decyzją siedmioosobowego Jury pod przewodnictwem dr hab. Haliny Lorkowskiej prof. AM – Rektor Akademii Muzycznej im. I. J Paderewskiego w Poznaniu, zwyciężczynią I Ogólnopolskiego Konkursu „Kompozytor – rezydent w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w 2018 roku”, przeprowadzonego pod patronatem Oddziału Poznańskiego Związku Kompozytorów Polskich, została znakomita kompozytorka młodego pokolenia, związana z warszawskim środowiskiem muzycznym. Podczas koncertów w Salonie zabrzmiało kilka utworów Rezydentki inspirowanych twórczością Patrona, a także aranżacje wybranych utworów na różne obsady wykonawcze (zespół wokalny, trio stroikowe, kwartety w składzie: skrzypce, obój, waltornia i fortepian oraz sopran, skrzypce, obój i fortepian). Salonowych prawykonań dokonał Zespół Wokalny MINIMUS pod dyr. Sławomiry Raczyńskiej, a także Paulina Horajska – sopran, Agata Frysz – skrzypce, Marek Roszkowski – obój, Paweł Piętka – waltornia i Aleksandra Płaczek – fortepian. Wybrane aranżacje udostępnione są w internecie w postaci materiału nutowego i nagrań do odsłuchu.

Aleksandra Chmielewska, aranżacje 2018 – nuty do pobrania 

Aleksandra Chmielewska, aranżacje 2018 – pliki do odsłuchu 

  • Od sioła do sioła (ze zbioru Sześć Pieśni op. 50)
  • Z tamtego brzegu (ze zbioru Sześć Pieśni op. 50)
  • Smutne serce (ze zbioru Sześć Pieśni op. 50)

  • Słoneczko wysóczko (ze zbioru 25 Polskich Pieśni Ludowych z Warmji op. 21)

  • Zilk no zogónie (ze zbioru 25 Polskich Pieśni Ludowych z Warmji op. 21)

  • Północ już była

 • Hej, żeglarzu, żeglajże
 • Polonez niepodległości (utwór Aleksandry Chmielewskiej inspirowany pieśnią Rota Feliksa Nowowiejskiego) 

 

Katarzyna Danel  (www.katarzynadanel.pl)

Zwyciężczynią Ogólnopolskiego Konkurs „Kompozytor-rezydent w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego” w 2019 roku została Katarzyna Danel, absolwentka klasy  kompozycji oraz organów w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie aktualnie odbywa studia doktoranckie – taką decyzją podęło dziewięcioosobowe Jury po zapoznaniu się z materiałami nadesłanymi przez wszystkich uczestników konkursu i po rozmowie z kompozytorami zakwalifikowanymi do drugiego etapu.

Pierwszy koncert rezydencki odbył się w poznańskiej Bazylice Farnej w ramach XIX Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, dzięki czemu Rezydentka mogła zaprezentować chóralne i organowe kompozycje własne oraz autorskie aranżacje utworów Patrona. Wykonali je: Zespół Wokalny Minimus pod dyr. Sławomiry Raczyńskiej, Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu pod dyr. Marka Gandeckiego, Trio „Vox Tribus” – Jacek Heczko (skrzypce), Tomasz Pająk (klarnet), Paweł Seligman (organy), Katarzyna Danel – organy i Paweł Seligman – organy. Podczas tego koncertu zarejestrowane zostało prawykonanie opracowania utworu Jesu mitis i można go posłuchać w wykonaniu Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyr. Marka Gandeckiego, Jacka Heczko – skrzypce i Tomasza Pająka – klarnet.

Dwa kolejne koncerty rezydenckie odbędą się jesienią w Salonie Muzycznym w ramach obchodów 100. rocznicy przybycia Feliksa Nowowiejskiego do Poznania oraz 90. rocznicy „Willi wśród róż”.

Wybrane aranżacje udostępnione są w internecie w postaci materiału nutowego i nagrań do odsłuchu.

Katarzyna Danel, aranżacje 2019 – nuty do pobrania 

Jesu mitis

Improwizacja op. 19

Ku czci Chrystusa Króla

Katarzyna Danel, aranżacje 2019 – pliki do odsłuchu 

Jesu mitis

Powstanie strony dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”

nowowiejski2017

© Nowowiejski.pl 2019   Polityka Prywatności
Design i wykonanie: Solmedia Poznań